O nas

„…nie dość jest istnieć po prostu, nierefleksyjnie, biernie, negatywnie, trzeba jeszcze istnienie swe zamanifestować wyraźniej na tle możliwej śmierci i otaczającej nicości…”

Witkacy

Nasze Stowarzyszenie propaguje w fotografii artystycznej piękno polskiego krajobrazu. Sztandarową wystawą Stowarzyszenia jest „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”, w której nawiązujemy do międzywojennej idei Jana Bułhaka:

Fotografia ojczysta w moim rozumieniu i w mojej wieloletniej pracy jest odtwarzaniem stanu
i walorów kraju ojczystego, doprowadzonym do możliwie najwyższej wymowy artystycznej.

Organizujemy plenery i wystawy fotograficzne oraz wykłady na temat sztuki. W 2016 roku odbył się
w Goczałkowicach-Zdroju I Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Fotografii Ojczystej. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta powiatu pszczyńskiego pan Paweł Sadza, patronat artystyczny Fotoklub RP, którego zbiorowym członkiem jest nasze Stowarzyszenie. Festiwal wsparł powiat pszczyński, gmina Goczałkowice, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów oraz firmy i osoby prywatne. Na co dzień naszą pracę wspiera Uzdrowisko udostępniając galerię „Weranda”; miejsce naszych spotkań, wystaw i warsztatów fotograficznych.

Prezes Stowarzyszenia, Mieczysław Wielomski, jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografików.

W tym roku w październiku odbędzie się druga edycja Festiwalu Fotografii Ojczystej również pod patronatem Starosty powiatu pszczyńskiego oraz Fotoklubu RP.

Trzon Stowarzyszenia tworzą członkowie nieformalnej grupy „Pictorial Team” tworzącej fotografię programową w stylistyce pictorial, modern pictorial i vivant tableau.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy z nami bez względu na miejsce zamieszkania; członkowie naszego Stowarzyszenia pochodzą z różnych, często odległych od Goczałkowic, stron Polski.

O naszych działaniach dowiecie się także z:

Facebook Fotoopener,

Facebook Stowarzyszenie Przeciw Nicości,

www.fotoopener.pl

www.wielomski.pl