O Stowarzyszeniu

„Przeciw Nicości” – Stowarzyszenie Fotograficzne im. Mieczysława Wielomskiego

Stowarzyszenie działa w Goczałkowicach-Zdroju od grudnia 2015 roku.

Wszystko zaczęło się od pomysłu Mieczysława Wielomskiego, który fotografował od półwiecza i, jak sam podkreślał, lubił działać w grupie. Miał jednak głęboki wstręt do biurokracji i konieczności tłumaczenia się komukolwiek ze swoich artystycznych pomysłów. Do formalnego zarejestrowania stowarzyszenia nikt nie miał mocy go przekonać, do tego znakomitego pomysłu dojrzewał długie lata. A było to tak. Dobre dobrego początki to wypicie przez Mieczysława kawy w nowej kawiarni „Weranda” w Goczałkowicach-Zdroju w kwietniu 2012 roku. Cudownym zbiegiem okoliczności akurat opustoszało spore pomieszczenie obok kafejki nad jaskinią solną. Ówczesny prezes Uzdrowiska, pan Tomasz Niesyto, zachwycił się pomysłem stworzenia tam galerii i zaproszenia fotografów na plener. Wtedy nastąpił efekt kuli śnieżnej. Co prawda od 2010 roku organizowaliśmy plenery i wystawy, ale zarządzanie swoją galerią było dla Wieloma jednym z jego fotograficznych marzeń. Organizowanie wystaw poplenerowych stało się wtedy normą. Dlaczego w końcu nasz Mistrz przełamał się i zdecydował na sformalizowanie swoich fotograficznych przedsięwzięć? Stwierdził, że takie stowarzyszenie ma większe możliwości działania i pozyskiwania środków finansowych. Co prawda nigdy nie zgłębił, jaki to ogrom nudnej i żmudnej pracy wiąże się z pisaniem wniosków o granty i sprawozdań, ale wiedział czego chce jako artystyczny lider. Po pierwsze, zainspirowany Witkacym, wymyślił nazwę „Przeciw Nicości”, dla jednych pretensjonalną, dla nas piękną, niosącą wieloznaczność tak ważną w sztuce.

W 2016 roku odbyła się w Goczałkowicach nasza pierwsza programowa wystawa „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”. Tytuł nawiązywał do międzywojennej idei Jana Bułhaka, a Mieczysław czuwał, żeby prace prawie dwudziestu artystów były spójne stylistycznie i mieściły się w konwencji modern piktorializmu. Jesienią tego samego roku odbył się I Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Fotografii Ojczystej pod patronatem artystycznym Fotoklubu RP, którego zbiorowym członkiem jest nasze Stowarzyszenie. Cztery edycje festiwalu i konkursy, które obecnie odbywają się pod hasłem „Polska jest piękna” to nasze najważniejsze działania artystyczne.

Momentem traumatycznym dla wszystkich była nagła śmierć Mieczysława Wielomskiego, 4 marca 2018 roku skończyła się dla nas pewna fotograficzno-towarzyska epoka. Wtedy ważyły się dalsze losy Stowarzyszenia. Uświadomiliśmy sobie, że nie wszystkich da się zastąpić. Jego ogromna pasja, niekończące się pomysły związane z wystawami, plenerami i nową tematyką wystaw pozostaną niedoścignionym wzorem. Jego twórczość wzbudzała kontrowersje, a on sam, niespokojny i niepokorny duch, nie stronił od konfliktów. Jednak,jak sam żartobliwie o sobie mówił, był spirytus movens i tego inspirującego „spirytusu” dosłownie z dnia na dzień zabrakło. „Sierotom” po Wielomskim udało się jednak pozbierać, Stowarzyszeniu nadaliśmy jego imię i działamy nadal.

Obecnie Stowarzyszenie liczy dwudziestu pięciu członków, mieszkańców różnych rejonów Polski, ale mimo wszystko udaje nam się realizować wspólne projekty artystyczne. Nasze fotograficzne serca skłaniają się do różnej tematyki i stylistyki, pejzaże dzikiej przyrody i wiejskie, weduty, reportaże, akty i portrety, zdjęcia „podane saute”, ale także kolaże i oczywiście z mocną nutą piktorialną. Bez wątpienia rozmowy czy nawet spory z Wielomskim, wystawy w naszej wspaniałej, goczałkowickiej Galerii „Weranda”, plenerowe eskapady wpłynęły na nasze rozumienie fotografii i pozostaną niezapomnianymi wydarzeniami towarzyskimi.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej Galerii „Weranda” nad jaskinią solną obok kawiarni. Można tutaj wypić smaczną kawę i zobaczyć interesującą wystawę – dwie przyjemności w jednym miejscu.
O wydarzeniach takich jak wernisaże wystaw fotograficznych i malarskich informujemy na naszej stronie, plakatach i Facebooku.

Zachęcamy także Państwa, aby działać z nami przeciw nicości w „Przeciw Nicości”.

Lucyna Romańska

Więcej o naszych działaniach: