O Nas

Mieczysław Wielomski Artysta-fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP.

W czasie swojej pięćdziesięcioletniej działalności artystycznej był liderem kilku grup fotograficznych: Hard, Kron, Landskapiści, Pictorial Team (ostatnie 10 lat) oraz Stowarzyszenie „Przeciw Nicości”. Mieczysław Wielomski zdobył ponad setkę nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą w tym tytuł Autora Roku, nagrodę Ministra Kultury RP, Ministra Kultury Rosji, medal im. Jana Bułhaka (najwyższe polskie wyróżnienie fotograficzne), nagrody za twórczość fotograficzną wojewody małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Anglii, Sinar Award w Szwajcarii. (nagroda dla najlepszego artysty europejskiego). Był stypendystą artystycznym marszałka województwa śląskiego. Wykładał fotografię w Beskidzkiej Szkole Sztuki Użytkowej, prowadził zajęcia warsztatowe oraz wykłady o fotografii w kilkudziesięciu galeriach sztuki w kraju. Jego prace prezentowane były w najważniejszych galeriach krajowych w tym w Zachęcie. Reprezentował polską fotografię artystyczną (w ramach Grupy 8 – ZPAF ) na festiwalach polskiej kultury w kilkunastu krajach Europy, Azji i Afryki. Kilkadziesiąt jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach, głównie niemieckich, a kilkaset drukowanych było w kalendarzach, albumach, folderach i widokówkach (współpracował ze znanymi wydawnictwami np. Kluszczyński, Jotan, Telegraph, Baturo).                  

Ostatnie odznaczenie, którego nie zdążył odebrać, to order Fotoklubu RP za „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” przyznawany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.                         

więcej – http://www.wielomski.pl           

O Stowarzyszeniu Fotograficznym „Przeciw Nicości” im. Mieczysława Wielomskiego                                 Stowarzyszenie zostało powołane w 2015 roku, nr KRS 0000587865     Nasze Stowarzyszenie propaguje w fotografii artystycznej piękno polskiego krajobrazu. Sztandarową wystawą Stowarzyszenia jest „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”, w której nawiązujemy do międzywojennej idei Jana Bułhaka. Organizujemy plenery i wystawy fotograficzne oraz wykłady na temat sztuki. Ponieważ wśród naszych członków są malarze, organizujemy także wystawy malarskie. W 2016 roku odbywa się w Goczałkowicach-Zdroju I Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Fotografii Ojczystej. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta powiatu pszczyńskiego pan Paweł Sadza, patronat artystyczny Fotoklub RP, którego zbiorowym członkiem jest nasze Stowarzyszenie. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz festiwali fotograficznych w Polsce.           Na co dzień naszą pracę wspiera Uzdrowisko Goczałkowice, udostępniając galerię „Weranda”; miejsce naszych spotkań, wystaw i warsztatów fotograficznych. Trzon Stowarzyszenia tworzą członkowie nieformalnej grupy „Pictorial Team”, założonej przez Mieczysława Wielomskiego w 2008 roku, tworzącej fotografię programową w stylistyce pictorial, modern pictorial.

Członkowie naszego Stowarzyszenia pochodzą z różnych stron Polski: Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Kraków, Warszawa, Białystok, Ostrołęka i Zamość.                  

Więcej o naszych działaniach: www.facebook.com/search/top?q=stowarzyszenie przeciw nicości , Fotoopener, www.przeciwnicosci.pl, www.fotoopener.pl